Japonsko má jedinečnou tradici Shikinen Sengu - přestavby svatyně Ise každých 20 let od roku 690, což je velmi atraktivní koncept pro architekty po celém světě jako skvělý příklad udržitelné praxe. Mezinárodní workshop je spojen se zahájením její 63. přestavby v březnu 2025.
Dopady klimatické změny v městském prostoru
Participativní přístupy v urbanistickém plánování
Jak kriticky hodnotit výstupy AI
Porozumění kulturním kořenům v globalizovaném světě
Pěší dostupnost a urbanistický design
Řešení založená na přírodě pro adaptabilitu měst
Svatyně Ise je nejdůležitější šintoistickou svatyní v Japonsku. Podle šintoistické tradice jsou hlavní budovy svatyně přestavěny každých 20 let podle přesných plánů a původní tradiční technologie. Současné budovy byly dokončeny v roce 2013. Další, 63. kopie svatyně by měla být dokončena v roce 2033. Fyzická stavba chrámu trvá osm let, a proto začne v roce 2025. K tomu se v březnu 2025 bude konat událost Yamaguchi Matsuri.
Místní komunita obyvatel Ise by ráda spojila toto datum se zahájením revitalizace města, zejména jeho veřejných prostorů. Tato participativní spolupráce je možná díky místnímu napojení na Univerzitu Meijo v Nagoji, se kterou Technická univerzita v Liberci pravidelně spolupracuje na společných architektonických workshopech od roku 2016. Mezinárodní studentský workshop urbanistického a scénáristického plánování by měl nejen přinést urbanistickou vizi a architektonické návrhy a řešení veřejných prostorů, ale také otevřít diskusi o návrzích k tomuto tématu napříč místní komunitou a municipalitou.
Workshop bude zaměřen na využití NBS (řešení založených na přírodě) ve veřejném prostoru, na řešení stále aktuálnějších problémů s UHI (městským tepelným ostrovem), kterým díky klimatické změně trpí dnešní městští obyvatelé nejen v japonských městech. A bude se zabývat tématem podpory pěší dostupnosti prostřednictvím zvyšování kvality veřejných prostorů. Tento workshop by také byl příležitostí představit a otestovat se studenty využití nejnovější metody práce na urbanistickém projektu, která je v současné době vyvíjena v rámci výzkumného projektu na Technické univerzitě v Liberci a Akademii výtvarných umění v Praze. Konkrétně se jedná o testování pracovní verze připravovaného AI softwaru, digitální neuronové sítě Virtuální futurolog A°D°A, která kombinuje možnosti AI (LLM - velké jazykové modely) a futurologickou metodu scénáristického plánování s urbanistickým strukturálním plánováním.
Z Japonska se workshopu očekává účast studentů prof. Makoto Tanidy z MUN, dále studentů Ing. Arch. Macieje Lasockého z Varšavské technické univerzity, Polsko a studentů spojených s Arch. Juanem Rufinem Castillo Molinou, Dr. Eng. z UNPHU, Dominikánská republika, spolu se zástupci místní komunity v Ise. Za českou stranu by se měla zúčastnit iniciátorka projektu a vedoucí workshopu Zdeňka Němcová Zedníčková (TUL) a AI projektu spoluvýzkumnice Jana Bernartová (AVU) spolu se čtyřmi českými studenty architektury.
Vzdělávání budoucích umělců, architektů, urbanistů a krajinářů orientovaných v dynamice přírodních, kulturních a uměleckých systémů vyžaduje jak informační a datovou gramotnost, tak kreativní přístupy k nim. Kreativní software Virtuální futurologie A°D°A je nástroj, který nejen umožňuje snazší přístup a orientaci v relevantních digitálních datech, ale také pomáhá třídit a hierarchizovat dostupné informace v rámci komplexního systému, jakým jsou současná města. Filozofické, vědecké a umělecké otázky související s umělou inteligencí tvoří další rozměr tohoto výzkumu.
VÍCE O PROJEKTU