KREATIVNÍ SOFTWARE VIRTUÁLNÍ FUTUROLOŽKA

EN
Aplikace ADA

ISE FENIX PROJECT

Mezinárodní workshop urbanistického plánování

-

Technická univerzita v Liberci (TUL), Česká republika
Akademie výtvarných umění v Praze (AVU), Česká republika
Univerzita Meijo v Nagoji (MUN), Japonsko

Japonsko má jedinečnou tradici Shikinen Sengu - přestavby svatyně Ise každých 20 let od roku 690, což je velmi atraktivní koncept pro architekty po celém světě jako skvělý příklad udržitelné praxe. Mezinárodní workshop je spojen se zahájením její 63. přestavby v březnu 2025.

V okolí svatyně se pohybuje mnoho turistů, ale centrální část města Ise nepřitahuje příliš pozornosti. Takže spolu se znovuzrozením svatyně pojďme navrhnout drobné urbanistické intervence i pro obnovu města Ise. Záměrem workshopu je otevřít diskusi o kvalitě veřejného prostoru, místní identitě, historických hodnotách a tradičních dovednostech, dopadech klimatické změny na městský prostor, významu řešení založených na přírodě (Nature Based Solutions), udržitelnosti a participativních přístupech, zapojit místní komunitu, diskutovat o tom, jak rozvíjet projekty zdola nahoru. Naučíte se, jak začlenit umělou inteligenci do svého designového procesu a jak hodnotit kvalitu jejích výstupů. Otestujeme pilotní verzi virtuálního futurologického softwaru A°D°A. Výsledkem workshopu budou malé urbanistické intervence podporující pěší město a aktivní veřejný prostor.

TUTOŘI WORKSHOPU

ONLINE PŘEDNÁŠKY A KONZULTACE

19:00 RNDr. Dušana Dokupilová, PhD.
Institut pro prognostiku, CSPS, Slovenská akademie věd, Slovensko Futuroložka zaměřená na matematické modelování a prognózování v ekonomice, energetické chudobě, zdraví, životním prostředí a klimatické neutralitě.

Dopady klimatické změny v městském prostoru

19:30 Mgr. Kateřina Sidiropulu Janků, Ph.D. et Ph.D.
Institut pro aplikovaný výzkum stárnutí, Fakulta strojírenství a IT, Korutanská univerzita aplikovaných věd, Rakousko Specializuje se na etnografickou sociologii a PAR. Její současná práce zahrnuje interdisciplinární výzkum rozvoje veřejných otevřených prostorů, stárnutí a zdraví.

Participativní přístupy v urbanistickém plánování

19:00 Prof. Ing. arch. Monika Mitášová, Ph.D.
Vysoká škola výtvarných umění v Bratislavě, Slovensko Zaměřuje se na teorii architektury, umění a designu ve vztahu k digitálním nástrojům.

Jak kriticky hodnotit výstupy AI

19:30 Arch. Juan Rufino Castillo Molina, Dr. Eng.
Universidad Nacional Pedro Henríquez Ureña (UNPHU) Santo Domingo, Dominikánská republika Zaměřuje se na inovační aspekty architektury související s kulturními kořeny a na teorii a design architektury.

Porozumění kulturním kořenům v globalizovaném světě

19:00 Arch. Carlo Andrea Biraghi, Ph.D.
ABC katedra, Politecnico di Milano, Itálie Jeho výzkumná témata souvisejí s městskou morfologií a matematikou. V současné době zkoumá problematiku pěší dostupnosti měst.

Pěší dostupnost a urbanistický design

19:30 MSc. Marie Pourghasem Omandani
Technická univerzita v Liberci, Česká republika Doktorandka a krajinářská architektka s výzkumným tématem odolnosti měst v podmínkách klimatické změny, zaměřená zejména na využití NBS (řešení založená na přírodě).

Řešení založená na přírodě pro adaptabilitu měst

ÚPLNÝ TEXT

Svatyně Ise je nejdůležitější šintoistickou svatyní v Japonsku. Podle šintoistické tradice jsou hlavní budovy svatyně přestavěny každých 20 let podle přesných plánů a původní tradiční technologie. Současné budovy byly dokončeny v roce 2013. Další, 63. kopie svatyně by měla být dokončena v roce 2033. Fyzická stavba chrámu trvá osm let, a proto začne v roce 2025. K tomu se v březnu 2025 bude konat událost Yamaguchi Matsuri.

Místní komunita obyvatel Ise by ráda spojila toto datum se zahájením revitalizace města, zejména jeho veřejných prostorů. Tato participativní spolupráce je možná díky místnímu napojení na Univerzitu Meijo v Nagoji, se kterou Technická univerzita v Liberci pravidelně spolupracuje na společných architektonických workshopech od roku 2016. Mezinárodní studentský workshop urbanistického a scénáristického plánování by měl nejen přinést urbanistickou vizi a architektonické návrhy a řešení veřejných prostorů, ale také otevřít diskusi o návrzích k tomuto tématu napříč místní komunitou a municipalitou.

Workshop bude zaměřen na využití NBS (řešení založených na přírodě) ve veřejném prostoru, na řešení stále aktuálnějších problémů s UHI (městským tepelným ostrovem), kterým díky klimatické změně trpí dnešní městští obyvatelé nejen v japonských městech. A bude se zabývat tématem podpory pěší dostupnosti prostřednictvím zvyšování kvality veřejných prostorů. Tento workshop by také byl příležitostí představit a otestovat se studenty využití nejnovější metody práce na urbanistickém projektu, která je v současné době vyvíjena v rámci výzkumného projektu na Technické univerzitě v Liberci a Akademii výtvarných umění v Praze. Konkrétně se jedná o testování pracovní verze připravovaného AI softwaru, digitální neuronové sítě Virtuální futurolog A°D°A, která kombinuje možnosti AI (LLM - velké jazykové modely) a futurologickou metodu scénáristického plánování s urbanistickým strukturálním plánováním.

Z Japonska se workshopu očekává účast studentů prof. Makoto Tanidy z MUN, dále studentů Ing. Arch. Macieje Lasockého z Varšavské technické univerzity, Polsko a studentů spojených s Arch. Juanem Rufinem Castillo Molinou, Dr. Eng. z UNPHU, Dominikánská republika, spolu se zástupci místní komunity v Ise. Za českou stranu by se měla zúčastnit iniciátorka projektu a vedoucí workshopu Zdeňka Němcová Zedníčková (TUL) a AI projektu spoluvýzkumnice Jana Bernartová (AVU) spolu se čtyřmi českými studenty architektury.

STÁHNOUT CELÝ PROGRAM WORKSHOPU V ISE

ODKAZ NA ONLINE SEZENÍ

DALŠÍ INFORMACE

Plakát A3

Text

Program

Celý balíček

PROJEKT A°D°A

Vzdělávání budoucích umělců, architektů, urbanistů a krajinářů orientovaných v dynamice přírodních, kulturních a uměleckých systémů vyžaduje jak informační a datovou gramotnost, tak kreativní přístupy k nim. Kreativní software Virtuální futurologie A°D°A je nástroj, který nejen umožňuje snazší přístup a orientaci v relevantních digitálních datech, ale také pomáhá třídit a hierarchizovat dostupné informace v rámci komplexního systému, jakým jsou současná města. Filozofické, vědecké a umělecké otázky související s umělou inteligencí tvoří další rozměr tohoto výzkumu.

VÍCE O PROJEKTU